Get Adobe Flash player

Spotkanie w bibliotece z Robertem Radzikiem, autorem książek o Żołnierzach Niezłomnych

„Przywrócić historię skazaną na zapomnienie” - pod takim hasłem w poniedziałkowe popołudnie 3 grudnia br. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wąsewie odbyło się spotkanie autorskie (zorganizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Ziemia Wąsewska oraz Gminą Wąsewo), którego gościem był Robert Radzik.

W swoich książkach i artykułach zajmuje się on dziejami podziemia niepodległościowego, a szczególnie na Białostocczyźnie i północnym Mazowszu. Swoją opowieść rozpoczął od przybliżenia historii organizacji wojskowo - politycznej powstałej na przełomie 1944/1945 roku jaką było Narodowe Zjednoczenie Wojskowe, po rozwiązaniu Armii Krajowej jedyną oficjalną siłę zbrojną w kraju podległą Rządowi RP w Londynie. W Okręgu Białostockim do którego należało też Północne Mazowsze w tym powiat ostrowski, tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej liczyła ona około 10 tys. zaprzysiężonych żołnierzy. Na Białostocczyźnie podziemie było liczne i dobrze zorganizowane oraz cieszyło się praktycznie powszechnym poparciem społecznym, za co wielu mieszkańców wsi zapłaciło życiem. Wiedza, którą przedstawił nam p. Robert jest wynikiem jego indywidualnych badań i podróży do osób i miejsc będących świadkami wielu dramatycznych epizodów z tamtego okresu. Dzięki temu poznał relację naocznych świadków, a tym samym dowiedział się o losach i heroicznej walce tak znanych postaci jak: „Huzar”, „Ciemny”, „Młot”, Wiarus”, „Łupaszka”, „Cygan”, „Świeży”, „Płomień”, „Głuszec” i wielu innych. Snuł opowieści o bohaterach poległych w walce, o aresztowanych i torturowanych w więzieniach UB, o rozstrzelanych bez żadnej dokumentacji, o tych, którzy zniknęli bez śladu. Przybyli na spotkanie pasjonaci historii mogli pogłębić swoją wiedzę jak również podzielić się swoimi wspomnieniami przekazanymi im przez najbliższych. Mamy nadzieję, że to spotkanie chociaż w części przyczyni się do utrwalenia zapomnianych losów Żołnierzy Wyklętych walczących o wolną Polskę.

Gallery (No Title) Gallery (No Title) Gallery (No Title) Gallery (No Title) Gallery (No Title) Gallery (No Title) Gallery (No Title) Gallery (No Title) Gallery (No Title) Gallery (No Title) Gallery (No Title) Gallery (No Title) Gallery (No Title) Gallery (No Title)

Polish Czech English German Russian Spanish
 Biuletyn Informacji Publicznej
Zamówienia Publiczne
Przetargi ustne
 Elektroniczna Skrzynka Podawcza
Fundusz Sołecki
 Poakcesyjny Program Wspierania Obszarów Wiejskich
 Program Operacyjny Kapitał Ludzki
Monitor Polski
Dziennik Ustaw
Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Wąsewo

Poczta

Mazowiecka Izba Rolnicza

www.mir.pl

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

www.krus.gov.pl

Główny Urząd Statystyczny

www.stat.gov.pl

Wojewódzki Fundusz Ochrony Srodowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie

www.wfosigw.pl

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich

PROW 2014-2020

www.ksow.pl

KĄCIK PRZEDSIĘBIORCY